SendGrid vs Mailgun: API E-mel Mana yang Sebenarnya Sesuai dengan Produk Anda pada 2026?

Turn this article into takeaways for your work.
Each assistant summarizes the article only for you and suggests best practices for your work.
Jika anda seorang pembangun, ketua kejuruteraan atau pengurus produk yang memilih API e-mel transaksional pada 2026, SendGrid dan Mailgun ialah dua nama yang muncul pada hampir setiap senarai pendek. Kedua-duanya menghantar pengesahan pesanan, set semula kata laluan dan resit pada skala besar. Kedua-duanya menawarkan API REST dan geganti SMTP. Kedua-duanya membenarkan anda mengesahkan domain, memanaskan IP dan menonton peristiwa penghantaran masuk melalui webhook. Di atas kertas, memilih antara keduanya kelihatan seperti lambungan duit syiling.
Ia tidak begitu, dan tempat mereka paling berbeza ialah tempat yang paling kerap disalah faham oleh kebanyakan perbandingan: apa yang berlaku sebelum anda membayar satu dolar pun. SendGrid secara senyap menamatkan pelan Email API percumanya pada Mei 2025. Mailgun tidak. Fakta tunggal itu mengubah cara pembangun solo atau produk peringkat awal patut memulakan penilaian kedua-duanya, dan ia butiran yang sudah lapuk dalam banyak nasihat yang masih tersebar. Perbandingan ini meneliti pembalikan peringkat percuma, harga sebenar pada volum yang akan anda capai, dan butiran teknikal, peralatan kebolehhantaran, simpanan log, penghalaan masuk, pematuhan, yang menentukan sama ada mana-mana API itu yang tepat untuk dibina di atasnya.
TL;DR
| SendGrid (Email API) | Mailgun | |
|---|---|---|
| Peringkat percuma | Tiada. Ditamatkan 27 Mei 2025; digantikan dengan percubaan 60 hari (100 e-mel/hari, 100 kenalan) | Ada, kekal: 100 e-mel/hari, simpanan log 1 hari |
| Harga berbayar permulaan | Essentials dari $19.95/bulan, 50K-100K e-mel/bulan | Basic $15/bulan, 10,000 e-mel/bulan |
| Peringkat pertengahan | Pro dari $89.95/bulan, 100K-2.5 juta e-mel/bulan, 1,000 tempat duduk, 1 IP khusus | Foundation $35/bulan, 50,000 e-mel/bulan, simpanan log 5 hari |
| Peringkat tertinggi yang diterbitkan | Premier, harga khas | Scale $90/bulan, 100,000 e-mel/bulan, simpanan log 30 hari, IP khusus disertakan |
| Julat simpanan log | Tetingkap lalai pendek; Email Activity History 30 hari dijual sebagai tambahan | 1 hari (Basic) hingga 30 hari (Scale), terikat terus pada pelan |
| Sokongan HIPAA | Tidak. SendGrid tidak menandatangani BAA | Ya, melalui HIPAA Business Associate Addendum yang diterbitkan |
| Penghalaan e-mel masuk | Inbound Parse Webhook, berasaskan MX, had saiz mesej 30MB | Mengikut peringkat pelan: 1 laluan (percuma), 5 (Basic), akses penuh (Foundation ke atas) |
| Pengesahan e-mel | API tambahan berasingan, berharga mengikut pengesahan | Digabungkan: 5,000 pengesahan/bulan disertakan dari Foundation ke atas |
| Paling sesuai untuk | Pasukan yang mahukan satu bil berasaskan tempat duduk untuk pasukan kecil, atau memerlukan 1,000 tempat duduk rakan sepasukan pada Pro | Pasukan yang mahu bermula percuma, memerlukan e-mel HIPAA, atau mahukan pengesahan dan templat digabungkan ke dalam pelan |
Fakta Utama
- Pelan Free Email API dan Free Marketing Campaigns milik SendGrid ditamatkan berkuat kuasa 27 Mei 2025; akaun percuma sedia ada mengekalkan akses selama 60 hari sebelum penghantaran dihentikan, menurut changelog SendGrid milik Twilio sendiri.
- Kadar penempatan peti masuk e-mel global mencapai 87.2% pada 2025, peningkatan 3.7% tahun ke tahun, menurut liputan Agile Brand Guide terhadap Validity 2026 Email Deliverability Benchmark Report.
- E-mel yang dicetuskan, kategori tepat yang wujud untuk dihantar oleh SendGrid dan Mailgun, hanya membentuk 2% daripada jumlah volum e-mel tetapi mendorong 37% daripada semua jualan berasaskan e-mel, menjana 10 hingga 15 kali lebih banyak hasil bagi setiap mesej berbanding kempen standard, menurut laporan sama yang bersumberkan Validity.
- Penghantar yang menghantar lebih 5,000 mesej sehari ke Gmail mesti mengekalkan aduan spam di bawah 0.30% (Google mengesyorkan di bawah 0.10%) dan melaksanakan SPF, DKIM, DMARC dan nyahlanggan satu klik, mandat yang berkuat kuasa sejak Februari 2024, menurut garis panduan penghantar pukal Google sendiri.
- Pemasar UK melaporkan purata ROI pemasaran e-mel sebanyak £41 bagi setiap £1 yang dibelanjakan, menurut liputan Marwick Marketing terhadap DMA Marketer Email Tracker 2026, tinjauan terhadap 250 pemasar.
Untuk Siapa Setiap Platform Dibina
SendGrid, yang kini dimiliki Twilio, menjual Email API-nya sebagai produk berasaskan tempat duduk. Essentials dan Pro kedua-duanya termasuk bilangan rakan sepasukan yang tetap (1 pada Essentials, 1,000 pada Pro), dan tangga harga dibina sekitar jalur volum bulanan dan bukannya satu kadar per e-mel. Struktur itu sesuai untuk syarikat yang mahukan satu bil yang boleh diramal yang terikat kepada bilangan kecil orang yang menguruskan akaun, dan sudah selesa menambah tambahan pengesahan atau IP khusus sebagai item baris berasingan apabila memerlukannya.

Mailgun, sebahagian daripada Sinch, menstrukturkan peringkatnya sekitar jalur volum yang sama tetapi menggabungkan lebih banyak ke dalam setiap peringkat secara lalai: pengesahan e-mel, pembina templat dan penghalaan masuk penuh semuanya muncul bermula pada peringkat Foundation dan bukannya sebagai pembelian berasingan. Peringkat percuma Mailgun juga bermakna pembangun solo atau projek sampingan boleh mengintegrasi dan menguji dalam pengeluaran tanpa jam percubaan yang tamat, yang tidak dibenarkan oleh percubaan 60 hari SendGrid.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Pemilikan | Twilio | Sinch |
| Struktur harga | Jalur volum (Essentials, Pro, Premier), had rakan sepasukan berasaskan tempat duduk | Jalur volum (Basic, Foundation, Scale), ciri digabungkan mengikut peringkat |
| Pembeli ideal | Pasukan yang mahukan satu bil API/SMTP dengan bilangan tempat duduk yang jelas, terutamanya pada peruntukan 1,000 tempat duduk Pro | Pembangun solo, produk peringkat awal dan pasukan yang mahukan pengesahan serta templat disertakan dan bukannya diukur berasingan |
| Di mana ia bermula | Percubaan 60 hari, kemudian Essentials pada $19.95/bulan | Peringkat percuma kekal pada 100 e-mel/hari, kemudian Basic pada $15/bulan |
| Produk sisi pemasaran | Barisan Marketing Campaigns berasingan (Basic dari $15/bulan, Advanced dari $60/bulan) | Tiada produk pemasaran berasingan; Mailgun kekal tertumpu pada penghantaran transaksional dan didorong API |
Jika pasukan anda turut perlu menjangkau pelanggan melalui SMS atau WhatsApp di samping e-mel, ringkasan perisian pemasaran SMS terbaik 2026 kami merangkumi platform yang dibina untuk sisi tindanan itu, kerana SendGrid mahupun Mailgun tidak menghantar apa-apa selain e-mel.
Peringkat Percuma dan Harga Permulaan: Fakta yang Paling Kerap Disalah Faham oleh Kebanyakan Perbandingan
Inilah fakta terpenting dalam perbandingan ini, dan ia yang masih tiada dalam kebanyakan nasihat yang tersebar: SendGrid tidak lagi mempunyai pelan percuma. Menurut changelog SendGrid milik Twilio sendiri, pelan Free Email API dan Free Marketing Campaigns ditamatkan berkuat kuasa 27 Mei 2025. Akaun percuma sedia ada mengekalkan akses selama 60 hari, selepas itu, dalam kata-kata changelog sendiri, "penghantaran e-mel akan dihentikan untuk akaun pada semua pelan percuma." Yang menggantikannya ialah percubaan percuma 60 hari: 100 e-mel sehari, 100 kenalan, kemudian anda beralih kepada pelan berbayar atau berhenti menghantar.

Pembalikan itu penting kerana reputasi lama, 100 e-mel percuma sehari selama-lamanya, masih yang dijangka oleh kebanyakan pembangun apabila masuk. Satu peringatan: halaman harga Marketing Campaigns SendGrid masih memuatkan teks lama yang merujuk 2,000 kenalan dan 6,000 e-mel percuma sebulan. Changelog ialah kenyataan yang lebih terkini dan lebih berautoriti, jadi anggaplah penamatan itu fakta semasa dan jangan menganggap pelan Marketing Campaigns percuma yang berterusan masih tersedia.
Mailgun mengambil jalan bertentangan. Halaman harga yang diterbitkannya masih menyenaraikan pelan Free $0/bulan: 100 e-mel sehari, satu domain penghantaran khas, satu laluan masuk, akses API RESTful dan geganti SMTP, serta sokongan tiket, dengan satu syarat yang patut ditandakan sendiri, hanya simpanan log 1 hari dan klasifikasi lantunan 1 hari. Jadi ia benar-benar percuma dan benar-benar boleh digunakan untuk ujian atau projek sampingan volum rendah, tetapi anda bekerja hampir buta jika sesuatu berlaku lebih sehari selepas anda menghantar.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Peringkat percuma | Tiada (ditamatkan 27 Mei 2025) | Ya, kekal: 100 e-mel/hari |
| Apa yang anda dapat sebagai ganti | Percubaan 60 hari: 100 e-mel/hari, 100 kenalan | Peringkat percuma yang sama, tiada jam percubaan |
| Simpanan log pada pilihan percuma | Tidak berkenaan (percubaan sahaja) | 1 hari |
| Peringkat berbayar permulaan | Essentials, $19.95/bulan, 50K-100K e-mel/bulan, 1 tempat duduk rakan sepasukan | Basic, $15/bulan, 10,000 e-mel/bulan |
| Lebihan pada peringkat permulaan | $0.0013-$0.0009 setiap e-mel (julat Essentials/Pro) | Dari $1.80 setiap 1,000 e-mel |
Secara praktikal, ini menentukan siapa yang patut memulakan penilaian percuma di platform mana. Jika anda membuat prototaip sesuatu hari ini tanpa kad didaftarkan dan tanpa tarikh akhir 60 hari, Mailgun ialah yang membolehkan anda berbuat demikian tanpa had. Jika anda sudah melepasi prototaip dan bersedia membuat komitmen kepada pelan berbayar pada hari pertama, jurang peringkat percuma tidak lagi penting dan perbandingan beralih kepada peringkat berbayar mana yang sesuai dengan volum anda, iaitu bahagian seterusnya.
Harga pada Volum Penghantaran Sebenar: 10 Ribu, 50 Ribu, 100 Ribu dan 1 Juta E-mel Sebulan
Harga tertera tidak memberitahu anda apa yang sebenarnya akan anda bayar, kerana kedua-dua vendor meletakkan harga dalam jalur volum dan bukannya kadar tetap per tempat duduk. Berikut kos setiap platform pada empat volum penghantaran yang mungkin dilalui produk yang sedang berkembang.

| Volum bulanan | SendGrid Email API | Mailgun |
|---|---|---|
| 10,000 e-mel/bulan | $19.95/bulan (lantai Essentials meliputi sehingga 50K, jadi penghantar 10K membayar untuk ruang yang belum digunakannya) | $15/bulan (volum disertakan Basic, tiada lebihan) |
| 50,000 e-mel/bulan | $19.95/bulan (puncak jalur 50K-100K Essentials pada kadar permulaan yang diterbitkan) | $35/bulan (volum disertakan Foundation, tiada lebihan) |
| 100,000 e-mel/bulan | $89.95/bulan (harga permulaan Pro; julat Pro 100K-2.5 juta) | $90/bulan (volum disertakan Scale, tiada lebihan) |
| 1,000,000 e-mel/bulan | Termasuk dalam jalur 100K-2.5 juta Pro. SendGrid tidak menerbitkan harga per langkah yang terperinci dalam jalur itu, hanya lantai $89.95 Pro dan julat lebihan $0.0013-$0.0009/e-mel; dapatkan sebut harga untuk angka tepat anda dan jangan menganggap kadar linear | Melepasi 100K yang disertakan Scale, jadi berharga asas $90/bulan Scale ditambah kadar lebihan Scale sendiri $1.10 setiap 1,000 e-mel: $90 + (900,000 / 1,000 x $1.10) = kira-kira $1,080/bulan, walaupun sahkan ini kekal pada 1 juta dan bukannya beralih kepada sebut harga Enterprise |
Dua perkara menonjol dalam jadual itu. Pertama, pada volum rendah (10K-50K sebulan), pelan Essentials SendGrid ialah $19.95 tetap merentas seluruh julat itu, jadi pasukan yang menghantar 12,000 e-mel sebulan dan pasukan yang menghantar 48,000 membayar harga yang sama, manakala struktur berperingkat Mailgun bermakna pertumbuhan yang sama mencetuskan lonjakan daripada $15 (Basic, 10K) kepada $35 (Foundation, 50K). Kedua, pada volum lebih tinggi, perbandingan berbalik: peringkat Scale Mailgun pada $90/bulan untuk 100,000 e-mel hanya sedikit mengatasi lantai $89.95 SendGrid Pro pada tanda 100K yang tepat, tetapi harga berjalur SendGrid selepas titik itu tidak telus seperti kadar lebihan per 1,000 milik Mailgun, jadi membajet melepasi 100K lebih mudah dilakukan dengan yakin pada Mailgun dan memerlukan perbualan dengan jualan untuk dipastikan pada SendGrid.
Tiada vendor menerbitkan kadar linear yang bersih merentas keseluruhan julat mereka, jadi anggaplah angka 1 juta di atas sebagai titik permulaan untuk sebut harga sebenar, bukan angka akhir anda.
Peralatan Kebolehhantaran dan Reputasi
Kebolehhantaran bukan ciri yang boleh anda cari pada senarai semak; ia keseluruhan sebab kedua-dua produk ini wujud. Kedua-duanya mengendalikan asas: pengesahan SPF, DKIM dan DMARC, panduan pemanasan IP, dan sambungan terus ke penyedia peti mel utama. Di mana mereka berbeza ialah pada IP khusus dan kedalaman lapisan pelaporan di atasnya.

SendGrid mengunci IP khususnya di sebalik peringkat Pro ke atas: Essentials tidak termasuk satu, jadi penghantar pada pelan permulaan berkongsi reputasi IP dengan kolam SendGrid yang lebih luas. SendGrid menggandingkannya dengan papan pemuka Deliverability Insights pada peringkat berbayar yang menjejaki prestasi merentas penyedia peti mel individu, ditambah dakwaan Twilio sendiri tentang hubungan peering terus dengan Google, Yahoo, Apple dan Microsoft.
Mailgun mengikat IP khusus kepada volum dan bukannya kepada potongan peringkat tetap: pilihan itu tersedia apabila anda menghantar sekitar 50,000 e-mel sebulan (dalam praktik, dari Foundation ke atas), dan Scale termasuk satu IP khusus serta akses kepada kolam IP khusus. Mailgun juga menjual barisan produk Optimize berasingan yang tertumpu khusus pada peningkatan kebolehhantaran dan pengoptimuman masa penghantaran, yang diperoleh pelanggan peringkat Scale sebagai sebahagian daripada pelan.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Pengesahan penghantar | SPF, DKIM, DMARC, TLS | SPF, DKIM, DMARC (melalui persediaan domain) |
| Ketersediaan IP khusus | Dari Pro ($89.95/bulan) ke atas | Dari kira-kira volum 50K/bulan (Foundation), disertakan pada Scale |
| Kolam IP | Tidak dinyatakan pada halaman harga awam | Ya, pada Scale |
| Papan pemuka analitik kebolehhantaran | Deliverability Insights, disertakan pada peringkat berbayar | Pengoptimuman masa penghantaran dan analitik terikat dengan Mailgun Optimize |
| Hubungan terus dengan penyedia peti mel | Twilio menyatakan peering terus dengan Google, Yahoo, Apple, Microsoft | Tidak dinyatakan pada halaman harga atau produk awam |
Jika kesesakan sebenar pasukan anda ialah matematik aduan spam yang kini dikuatkuasakan Google dan Yahoo (penghantar melebihi 5,000 mesej sehari mesti kekal di bawah kadar aduan 0.30% menurut peraturan penghantar pukal Google sendiri), faktor penentu biasanya bukan vendor mana yang mempunyai papan pemuka lebih cantik. Ia sama ada anda telah memperoleh IP khusus dan memanaskannya dengan betul, yang disokong oleh kedua-dua platform tetapi tiada satu pun yang boleh melakukannya untuk anda secara automatik.
Simpanan Log dan Analitik
Simpanan log ialah butiran yang hanya penting pada hari anda benar-benar memerlukannya, dan pada ketika itu sudah terlambat untuk kembali dan melanjutkannya. Di sinilah halaman harga Mailgun menyegarkan kerana terperinci dan milik SendGrid agak kabur.

Mailgun menyatakan tetingkap simpanannya terus pada halaman harga, terikat pada pelan: simpanan log 1 hari dan klasifikasi lantunan 1 hari pada pelan percuma dan Basic ($15/bulan), 5 hari pada Foundation ($35/bulan), dan 30 hari pada Scale ($90/bulan). Tetingkap 1 hari pada peringkat permulaan Mailgun itu kekangan sebenar: jika isu penghantaran muncul dua hari selepas kejadian, pelan percuma dan Basic sudah kehilangan data peristiwa yang anda perlukan untuk menyahpepijatnya.
Pendekatan SendGrid kurang terikat pada angka tertentu yang diterbitkan bagi setiap peringkat. Dokumentasi Twilio sendiri mengesahkan bahawa tambahan Email Activity History melanjutkan suapan kepada 30 hari, tetapi itu diterangkan sebagai tambahan yang boleh dibeli dan bukannya angka yang disertakan secara automatik pada Essentials atau Pro. Jika pasukan anda bergantung pada keupayaan melihat kembali peristiwa penghantaran beberapa minggu lalu tanpa membayar tambahan, sahkan tetingkap lalai semasa dengan wakil SendGrid sebelum menganggap kesetaraan dengan peringkat Scale Mailgun.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Simpanan log peringkat percuma / permulaan | Tidak terikat pada angka diterbitkan bagi setiap peringkat; tetingkap lalai pendek | 1 hari (pelan percuma dan Basic) |
| Peringkat pertengahan | Lalai pendek yang sama, boleh dilanjutkan | 5 hari (Foundation) |
| Peringkat tertinggi yang diterbitkan | Email Activity History 30 hari tersedia sebagai tambahan berbayar | 30 hari (Scale), disertakan dalam harga peringkat |
| Simpanan klasifikasi lantunan | Tidak diterbitkan secara berasingan | 1 hari (percuma/Basic) hingga 30 hari (Scale), mencerminkan simpanan log |
| Papan pemuka analitik | Deliverability Insights + Email Activity Feed | Penjejakan, analitik dan webhook pada setiap peringkat termasuk percuma |
Bacaan praktikalnya: jika menyahpepijat masalah penghantaran dari seminggu atau dua minggu lalu ialah sesuatu yang perlu dilakukan pasukan anda tanpa tiket sokongan, peringkat Scale Mailgun memberikannya untuk $90/bulan yang diterbitkan. Mendapatkan tetingkap setara pada SendGrid bermakna membajet untuk tambahan Email Activity History di atas harga tempat duduk anda, dan mengesahkan kosnya sekarang secara langsung, kerana ia tidak disenaraikan sebagai item baris tetap pada halaman harga awam.
Liputan API, SMTP dan SDK
Kedua-dua vendor memberi anda pilihan sebenar antara API REST dan geganti SMTP biasa, yang penting jika anda berhijrah daripada pelayan mel warisan dan bukannya membina baharu. API REST SendGrid (v3) dan API RESTful Mailgun kedua-duanya menyokong penghantaran secara programatik, dan kedua-duanya mendedahkan titik akhir SMTP supaya anda boleh memasukkan bukti kelayakan tanpa menulis semula kod penghantaran mel anda.
Bagi SDK rasmi, kedua-duanya hampir setara. SendGrid menerbitkan dan menyelenggara pustaka untuk Python, Go, Node.js, Ruby, PHP, Java dan C#, ditambah pustaka Perl dan pilihan yang diselenggara komuniti selain itu. Mailgun menerbitkan SDK rasmi untuk Python, Ruby, PHP, Java, C#, Node.js dan Go, teras tujuh bahasa yang sama. Tiada vendor mempunyai bangku SDK yang jauh lebih mendalam daripada yang lain untuk bahasa bahagian belakang arus perdana yang mungkin sudah digunakan oleh pasukan produk.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| API REST | Ya, v3 | Ya |
| Geganti SMTP | Ya, pada setiap peringkat | Ya, pada setiap peringkat termasuk percuma |
| Bahasa SDK rasmi | Python, Go, Node.js, Ruby, PHP, Java, C#, ditambah Perl | Python, Ruby, PHP, Java, C#, Node.js, Go |
| Penghantaran kelompok | API Personalizations menyokong penghantaran berbilang penerima | Menyokong penghantaran kelompok sehingga 1,000 e-mel peribadi bagi setiap panggilan API |
| Kunci API disertakan | Berbeza mengikut peringkat | 2 kunci API pada peringkat percuma dan Basic |
Jika tindanan anda sudah dibina sekitar salah satu daripada tujuh bahasa bahagian belakang biasa, bahagian ini tidak akan menjadi faktor penentu antara keduanya. Di mana ia boleh penting ialah pengurusan kunci API pada peringkat rendah: halaman harga awam Mailgun menyatakan 2 kunci API pada pelan percuma dan Basic, wajar disemak berbanding struktur pasukan anda sendiri jika anda memerlukan kunci berasingan bagi setiap persekitaran (staging, pengeluaran, kotak pasir QA) dan bukannya berkongsi satu kunci merentas ketiga-tiganya.
Penghalaan E-mel Masuk
Jika produk anda perlu menerima e-mel, bukan sekadar menghantarnya, rangkaian balasan-ke-komen, penciptaan tiket sokongan daripada alamat masuk, penghuraian lampiran daripada mesej masuk, kedua-dua platform menawarkan laluan, tetapi mereka mengawalnya secara berbeza.

Inbound Parse Webhook SendGrid berfungsi dengan mengarahkan rekod MX domain atau subdomain ke mx.sendgrid.net, kemudian mengaitkan nama hos itu dengan URL dalam tetapan Parse API anda. SendGrid memecahkan e-mel masuk kepada komponennya (pengepala, kandungan, lampiran) dan menghantar hasilnya melalui POST ke titik akhir anda. Had saiz mesej keseluruhan, kandungan ditambah lampiran digabungkan, ialah 30MB menurut dokumentasi semasa Twilio, dan titik akhir anda perlu mengembalikan respons 2xx atau SendGrid akan mencuba semula penghantaran.
Mailgun mengikat penghalaan masuk terus kepada peringkat pelan anda dan bukannya menganggapnya sebagai satu ciri yang diterima sama rata oleh semua orang. Pelan percuma termasuk 1 laluan masuk, Basic ($15/bulan) termasuk 5, dan Foundation ($35/bulan) ke atas termasuk akses penuh kepada penghalaan masuk tanpa siling bilangan laluan. Mailgun menghurai aliran e-mel masuk ke dalam JSON UTF-8 untuk integrasi yang lebih mudah ke dalam sistem anda sendiri.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Mekanisme | Rekod MX diarahkan ke mx.sendgrid.net, dihuraikan dan dihantar melalui POST ke URL anda | Laluan masuk dihuraikan ke dalam JSON UTF-8 |
| Dikawal oleh pelan | Tiada had bilangan laluan diterbitkan; tersedia melalui persediaan Inbound Parse | Ya: 1 laluan (percuma), 5 (Basic), akses penuh (Foundation ke atas) |
| Had saiz mesej | 30MB keseluruhan (mesej ditambah lampiran) | Tidak dinyatakan pada halaman harga awam |
| Kerumitan persediaan | Memerlukan perubahan rekod MX DNS ditambah konfigurasi titik akhir | Memerlukan persediaan penghalaan domain ditambah konfigurasi titik akhir |
Jika volum masuk produk anda benar-benar kecil, satu atau dua alias sokongan, ciri balas-melalui-e-mel, peringkat permulaan mana-mana platform berkemungkinan meliputinya. Jika anda membina sesuatu yang memerlukan banyak alamat masuk yang berbeza serentak (penghalaan masuk per pelanggan, sebagai contoh), siling bilangan laluan Mailgun pada peringkat lebih rendahnya wajar disemak berbanding bilangan sebenar anda sebelum memilih Basic berbanding Foundation.
Pengesahan E-mel
Membersihkan senarai sebelum anda menghantar kepadanya lebih murah daripada membayar kos kebolehhantaran bagi penghantaran penuh lantunan kemudian, dan kedua-dua vendor menjual pengesahan, tetapi mereka meletakkan harga berbeza berbanding pelan yang sudah anda bayar.
SendGrid menganggap pengesahan e-mel sebagai produk tambahan tersendiri, berasingan daripada pelan Email API itu sendiri. Pelan Pro termasuk 2,500 pengesahan percuma sebulan digabungkan, dan Premier termasuk 5,000. Di bawah Pro, pengesahan ialah pembelian tambahan dan bukannya sesuatu yang dilipat ke dalam harga tempat duduk asas.
Mailgun menggabungkan kredit pengesahan terus ke dalam peringkat utamanya dan bukannya menjalankannya sebagai produk berasingan: Foundation ($35/bulan) dan Scale ($90/bulan) kedua-duanya termasuk 5,000 pengesahan e-mel sebulan sebagai sebahagian daripada harga pelan, dengan pengesahan tambahan tersedia melalui API atau muat naik senarai pukal melepasi peruntukan itu.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Disertakan pada peringkat permulaan | Tiada pada Essentials | Tiada pada percuma/Basic; tersedia sebagai tambahan |
| Disertakan pada peringkat pertengahan/atas | 2,500/bulan pada Pro, 5,000/bulan pada Premier | 5,000/bulan pada Foundation dan Scale sama rata |
| Dijual sebagai | Produk pengesahan yang berasingan | Peruntukan digabungkan dalam pelan utama |
| Kaedah | Pengesahan API masa nyata | API atau muat naik senarai pukal |
Perbezaan praktikalnya: jika anda sudah membayar untuk Mailgun Foundation atau Scale, anda tidak mencari pengesahan secara berasingan, ia sudah ada dalam angka yang anda daftarkan. Pada SendGrid, kredit pengesahan hanya muncul setelah anda berada pada Pro, jadi pelanggan Essentials yang mahu mengesahkan senarai sedang menilai harga produk kedua di atas pelan sedia ada mereka.
Templat dan Ciri Pemasaran
Templat ialah tempat identiti asas kedua-dua produk terserlah. SendGrid menjalankan dua barisan berasingan: Email API (transaksional, menghadap pembangun, tumpuan perbandingan ini) dan produk Marketing Campaigns yang tersendiri (Basic dari $15/bulan, Advanced dari $60/bulan) yang dibina untuk surat berita seret-dan-lepas dan penghantaran kempen yang disasarkan kepada pemasar dan bukannya pembangun. Bahagian Email API termasuk Dynamic Transactional Templates menggunakan sintaks gaya Handlebars untuk memperibadikan baris subjek dan kandungan badan bagi setiap penerima.
Mailgun kekal sebagai satu produk yang dibina sekitar penghantaran transaksional dan didorong API. Dari Foundation ke atas, ia termasuk pembina templat e-mel serta akses API kepada pembina itu, membolehkan anda mereka bentuk templat boleh guna semula secara visual kemudian mengisinya secara programatik. Mailgun tidak menjalankan produk kempen pemasaran berasingan seperti SendGrid; jika pasukan anda memerlukan alat surat berita/kempen penuh dengan segmentasi senarai, itu kategori perisian yang berbeza daripada apa yang diliputi oleh mana-mana peringkat Mailgun.
| SendGrid | Mailgun | |
|---|---|---|
| Enjin templat transaksional | Dynamic Transactional Templates (gaya Handlebars) | Pembina templat + API, dari Foundation ke atas |
| Produk pemasaran/kempen berasingan | Ya, Marketing Campaigns (Basic $15/bulan, Advanced $60/bulan) | Tidak, satu barisan produk |
| Editor seret-dan-lepas | Tersedia dalam Marketing Campaigns, bukan barisan Email API | Tersedia dalam pembina templat dari Foundation |
| Padanan terbaik | Pasukan yang mahukan API transaksional dan surat berita pemasaran di bawah satu vendor, berharga berasingan | Pasukan yang hanya memerlukan e-mel transaksional/didorong API dan tidak mahu membayar untuk produk pemasaran yang tidak akan digunakan |
Jika pasukan anda sebenarnya mencari alat surat berita dan kempen dan bukannya API transaksional, itu keputusan pembelian yang berbeza daripada yang ini. Ringkasan perisian pemasaran e-mel terbaik 2026 kami merangkumi platform yang dibina khusus untuk tugas itu, dan panduan kami tentang alternatif Klaviyo, alternatif Mailchimp dan alternatif Omnisend mengupas kategori itu lebih mendalam daripada SendGrid atau Mailgun sebagai produk yang mengutamakan transaksional.
Pematuhan dan Kediaman Data Serantau
Ini bahagian yang perlu dibaca dengan teliti jika anda menghantar apa-apa yang menyentuh data kesihatan, dan di sinilah kedua-dua vendor mengambil kedudukan yang jelas berbeza dan bukannya menumpu kepada jawapan yang sama.

SendGrid mengekalkan pematuhan SOC 2 dan menyatakan ia memenuhi keperluan GDPR, tetapi Twilio secara jelas tidak menandatangani Business Associate Agreements untuk SendGrid. Dokumentasi SendGrid sendiri menyatakan ia bukan perkhidmatan yang layak HIPAA dan tidak menyokong penghantaran patuh HIPAA secara asli. Secara praktikal, itu bermakna produk penjagaan kesihatan yang mengendalikan Protected Health Information tidak patut menghantar PHI melalui SendGrid, penyulitan semasa transit tidak menggantikan BAA yang ditandatangani di bawah HIPAA.
Mailgun memegang pensijilan SOC 2 Type II dan ISO/IEC 27001, menyatakan pematuhan GDPR disokong oleh Data Processing Agreement menggunakan EU Model Standard Contractual Clauses, dan, tidak seperti SendGrid, menerbitkan HIPAA Business Associate Addendum yang boleh ditandatangani pelanggan secara langsung. Itu pembeza sebenar jika PHI ada di mana-mana dalam kandungan e-mel anda. Mengenai kediaman data serantau secara khusus, dokumentasi GDPR Mailgun sendiri menerangkan program GDPR dan perlindungan pemindahan rentas sempadannya tetapi tidak menamakan pilihan pusat data rantau EU tertentu seperti sesetengah pesaing, jadi jika kediaman data dalam negara atau rantau tertentu ialah keperluan tegar, sahkan persediaan semasa terus dengan Mailgun dan jangan menganggap pilihan pengehosan serantau wujud.
| SendGrid | Mailgun | |
|---|---|---|
| SOC 2 | Ya | Ya, SOC 2 Type II |
| ISO 27001 | Tidak dinyatakan pada halaman awam | Ya |
| GDPR | Menyatakan pematuhan | Menyatakan pematuhan, disokong DPA yang diterbitkan dengan EU Model SCCs |
| HIPAA / BAA | Tidak. Twilio tidak menandatangani BAA untuk SendGrid | Ya, HIPAA Business Associate Addendum yang diterbitkan tersedia |
| Kediaman data khusus EU | Tidak disahkan pada halaman awam | Tidak disahkan sebagai pilihan pilihan rantau bernama; tanya terus |
Jika HIPAA ialah keperluan untuk produk anda sama sekali, jadual ini sahaja patut menamatkan perdebatan: Mailgun mempunyai laluan kepada BAA yang ditandatangani, dan SendGrid telah menyatakan dengan jelas ia tidak. Bagi segala-galanya selain PHI, kedua-dua vendor memenuhi standard SOC 2 dan GDPR yang lebih lazim, dan pilihan kembali kepada bahagian harga dan ciri di atas dan bukannya pematuhan.
Peringkat Sokongan
Kedua-dua vendor mengikuti corak biasa dengan mengunci sokongan langsung di sebalik peringkat lebih tinggi, dan kedua-duanya memulakan pelanggan percuma/permulaan pada sokongan tiket sahaja tanpa SLA.
Tangga eskalasi SendGrid bermula daripada sokongan tiket pada percubaan, kepada sembang langsung pada Essentials, kepada sokongan telefon (melalui sistem permintaan panggilan balik) serta sembang pada Pro, kepada pengurus kejayaan pelanggan khusus dan sokongan keutamaan pada Premier.
Tangga Mailgun serupa tetapi lonjakan kepada sokongan langsung berlaku lebih lewat: sokongan tiket sahaja pada percuma dan Basic, masih sokongan tiket (tiada telefon) pada Foundation, dan sokongan telefon serta sembang langsung hanya dari Scale ($90/bulan) ke atas. Peringkat Enterprise Mailgun menambah ciri khas di atas Scale, termasuk apa yang dipanggil halaman harganya Deliverability Services dan SLA Rapid Fire Burst Sending.
| SendGrid Email API | Mailgun | |
|---|---|---|
| Percuma / percubaan | Sokongan tiket sahaja | Sokongan tiket sahaja |
| Peringkat berbayar permulaan | Sembang langsung (Essentials) | Sokongan tiket sahaja (Basic) |
| Peringkat pertengahan | Telefon + sembang (Pro) | Sokongan tiket sahaja (Foundation) |
| Peringkat tertinggi yang diterbitkan | CSM khusus + sokongan keutamaan (Premier) | Telefon dan sembang langsung (Scale) |
| SLA | Tidak diterbitkan di bawah Premier | Tiada di bawah Scale; Enterprise menambah SLA bernama |
Perbezaan praktikalnya: SendGrid membawa anda ke sokongan telefon satu peringkat lebih awal (Pro, $89.95/bulan) berbanding Mailgun (Scale, $90/bulan), dan kedua-duanya berakhir pada titik harga yang pada dasarnya sama untuk lonjakan itu. Jika akses sokongan langsung pada jumlah dolar tertentu penting kepada penilaian anda, itu cukup dekat untuk dianggap sama; faktor yang lebih besar masih pelan mana yang volum dan ciri disertakannya sesuai dengan apa yang sebenarnya anda hantar.
Berhijrah antara SendGrid dan Mailgun
Dalam apa jua arah anda berhijrah, kerjanya hampir sama, kerana kedua-dua platform bergantung pada mekanik DNS dan pengesahan asas yang sama. Itulah bahagian yang sebenarnya perlu dilalui oleh pembeli, bukan promosi jualan.

Pengesahan domain dan DNS. Kedua-dua vendor memerlukan anda menambah rekod SPF, DKIM dan (disyorkan) DMARC pada DNS domain penghantaran anda sebelum mel daripada domain itu dipercayai. Jika anda bertukar penyedia, anda akan menambah rekod DKIM vendor baharu bersama atau menggantikan yang lama, dan secara umumnya anda mahu kedua-dua penyedia disahkan semasa peralihan supaya anda boleh berundur jika sesuatu rosak. Jangan buang rekod DNS penyedia lama sehingga yang baharu menghantar sepenuhnya dan disahkan.
Pemanasan IP. Jika anda berpindah kepada IP khusus pada mana-mana platform (SendGrid Pro ke atas, Mailgun dari kira-kira volum 50K/bulan), IP baharu itu bermula tanpa reputasi penghantaran dan memerlukan pemanasan beransur-ansur: volum rendah pada minggu pertama, meningkat selama kira-kira 2-4 minggu bergantung pada jumlah volum penghantaran anda. Melangkau pemanasan pada IP khusus baharu ialah salah satu punca paling lazim kejatuhan kebolehhantaran sejurus selepas penghijrahan, bukan pepijat platform.
Pendawaian semula webhook dan peristiwa. Kod aplikasi anda hampir pasti mendengar peristiwa penghantaran, bukaan, klik, lantunan, aduan spam, melalui format webhook setiap vendor, dan muatan itu tidak boleh ditukar ganti. Peruntukkan masa kejuruteraan sebenar untuk menulis semula pengendali webhook anda untuk skema peristiwa vendor baharu dan jangan menganggap pertukaran penggantian terus.
Perubahan geganti SMTP. Jika aplikasi anda menghantar melalui SMTP dan bukannya API REST setiap vendor, penghijrahan selalunya hanya perubahan bukti kelayakan dan nama hos (hos SMTP SendGrid berbanding Mailgun), tetapi sahkan kod anda tidak bergantung pada sebarang sambungan SMTP khusus SendGrid atau khusus Mailgun sebelum menganggap pertukaran yang bersih.
| Langkah penghijrahan | Apa yang berubah |
|---|---|
| DNS / pengesahan domain | Tambah rekod SPF/DKIM penyedia baharu; kekalkan penyedia lama aktif sehingga peralihan disahkan |
| Pemanasan IP | Diperlukan semula jika berpindah kepada IP khusus baharu; rancang 2-4 minggu peningkatan volum beransur-ansur |
| Pendawaian semula webhook | Skema muatan peristiwa berbeza antara vendor; tulis semula pengendali, jangan anggap keserasian |
| Geganti SMTP | Biasanya hanya perubahan hos/bukti kelayakan jika anda tidak menggunakan sambungan khusus vendor |
| Kod API | Panggilan API REST memerlukan penulisan semula penuh; kedua-dua vendor tidak berkongsi format permintaan/respons |
Tiada satu pun daripada ini luar biasa sukar bagi pasukan yang pernah berhijrah penyedia e-mel sebelum ini, tetapi tiada satu pun juga sekadar penukaran fail konfigurasi. Rancang tetingkap ujian sebenar yang menjalankan kedua-dua penyedia secara selari sebelum anda memindahkan trafik sepenuhnya.
Bila SendGrid Merupakan Pilihan Tepat
- Anda mahukan e-mel transaksional dan surat berita pemasaran di bawah satu vendor. SendGrid menjalankan Email API dan Marketing Campaigns sebagai produk adik-beradik, jadi pasukan yang memerlukan API menghadap pembangun dan alat surat berita seret-dan-lepas boleh membeli kedua-duanya daripada Twilio dan bukannya menyambung dua vendor.
- Anda memerlukan 1,000 tempat duduk rakan sepasukan tanpa menukar pelan. Peruntukan rakan sepasukan Pro adalah murah hati untuk organisasi kejuruteraan atau pertumbuhan yang lebih besar yang mahu ramai orang mempunyai akses papan pemuka di bawah satu akaun.
- Sokongan telefon pada harga yang diketahui penting kepada anda. Pro ($89.95/bulan) memberi anda talian telefon berasaskan panggilan balik serta sembang, dan itu titik harga yang ditetapkan dan bukannya sebut harga khas.
- Anda sudah membina sekitar SDK atau templat gaya Handlebars SendGrid. Jika pangkalan kod anda sudah mengintegrasikan Dynamic Transactional Templates SendGrid, ada kos pertukaran sebenar untuk menukar platform yang tidak berbaloi dibayar melainkan faktor lain (seperti HIPAA) memaksa perpindahan.
Bila Mailgun Merupakan Pilihan Tepat
- Anda mahu bermula percuma dan kekal percuma sehingga anda benar-benar perlu membayar. Pelan percuma Mailgun dengan 100 e-mel/hari tiada jam percubaan. Jika anda membuat prototaip atau menjalankan projek sampingan volum rendah yang sebenar, ini sahaja boleh menjadi faktor penentu.
- HIPAA ialah keperluan sebenar. Mailgun menawarkan HIPAA Business Associate Addendum yang diterbitkan. SendGrid telah menyatakan dengan jelas ia tidak menandatangani BAA, jadi ini bukan keputusan yang hampir jika PHI ada di mana-mana dalam kandungan e-mel anda.
- Anda mahu pengesahan dan templat digabungkan dan bukannya dibeli berasingan. Foundation dan Scale kedua-duanya melipat 5,000 pengesahan bulanan dan pembina templat ke dalam harga pelan asas, berbanding SendGrid menjual pengesahan sebagai produk tambahan tersendiri di bawah Pro.
- Simpanan log yang lebih panjang penting dan anda mahu ia diterbitkan, bukan dirundingkan. Simpanan log dan lantunan 30 hari Scale dinyatakan terus pada halaman harga untuk $90/bulan, berbanding Email Activity History SendGrid yang dijual sebagai tambahan berasingan tanpa harga awam tetap.
Rangka Kerja Keputusan
| Jika ini situasi anda | Pilih |
|---|---|
| Anda mahu bermula percuma tanpa tarikh akhir percubaan | Mailgun, pelan percuma kekal 100 e-mel/hari |
| Anda perlu menghantar e-mel transaksional yang mungkin mengandungi PHI | Mailgun, BAA HIPAA yang diterbitkan tersedia; SendGrid tidak menandatangani satu pun |
| Anda mahu pengesahan dan pembinaan templat digabungkan ke dalam harga pelan anda | Mailgun, kedua-duanya disertakan dari Foundation ke atas |
| Anda memerlukan 1,000 tempat duduk rakan sepasukan dan satu papan pemuka untuk organisasi yang lebih besar | SendGrid, peruntukan rakan sepasukan Pro |
| Anda juga mahukan produk surat berita pemasaran daripada vendor yang sama | SendGrid, Marketing Campaigns berjalan bersama Email API |
| Anda mahu simpanan log yang diterbitkan dan terikat peringkat dan bukannya tambahan yang perlu dinilai harganya secara berasingan | Mailgun, simpanan 1/5/30 hari dinyatakan terus mengikut peringkat |
| Anda sudah mendalam dalam SDK dan templat satu vendor tanpa faktor pendesak untuk berpindah | Kekal, kos pertukaran melebihi perbezaan marginal di atas |
| Tiada satu pun bentuk sesuai dan anda mahukan selebihnya bidang | Perisian pemasaran SMS terbaik pada 2026 |

Soalan Lazim tentang SendGrid vs Mailgun
Yang mana satu sebenarnya percuma, SendGrid atau Mailgun?
Mailgun. Ia mempunyai pelan percuma kekal pada 100 e-mel sehari. SendGrid menamatkan pelan Free Email API dan Free Marketing Campaigns berkuat kuasa 27 Mei 2025; apa yang ditawarkan SendGrid sekarang ialah percubaan 60 hari (100 e-mel/hari, 100 kenalan), selepas itu anda memerlukan pelan berbayar untuk terus menghantar.
Berapakah kos SendGrid selepas percubaan tamat?
Essentials bermula pada $19.95/bulan untuk 50,000 hingga 100,000 e-mel sebulan dengan 1 tempat duduk rakan sepasukan. Pro bermula pada $89.95/bulan untuk 100,000 hingga 2.5 juta e-mel sebulan, dengan 1,000 tempat duduk rakan sepasukan dan 1 IP khusus. Premier berharga khas di atas itu.
Berapakah kos Mailgun melepasi peringkat percuma?
Basic ialah $15/bulan untuk 10,000 e-mel sebulan dengan simpanan log 1 hari. Foundation ialah $35/bulan untuk 50,000 e-mel sebulan dengan simpanan 5 hari. Scale ialah $90/bulan untuk 100,000 e-mel sebulan dengan simpanan 30 hari dan satu IP khusus disertakan.
Adakah mana-mana platform menyokong e-mel patuh HIPAA?
Mailgun menyokongnya, melalui HIPAA Business Associate Addendum yang diterbitkan yang boleh ditandatangani pelanggan. SendGrid secara jelas tidak menandatangani BAA dan menyatakan Email API-nya bukan perkhidmatan yang layak HIPAA, jadi ia tidak patut digunakan untuk menghantar Protected Health Information.
Berapa lama log penghantaran disimpan pada setiap platform?
Mailgun menerbitkan angka tepat mengikut peringkat: 1 hari pada pelan percuma dan Basic, 5 hari pada Foundation, 30 hari pada Scale. Simpanan lalai SendGrid tidak diterbitkan sebagai angka tetap bagi setiap peringkat; tetingkap Email Activity History 30 hari tersedia sebagai tambahan berbayar yang berasingan.
Adakah mana-mana vendor termasuk pengesahan e-mel dalam harga asas?
Mailgun ya, menggabungkan 5,000 pengesahan sebulan ke dalam kedua-dua Foundation dan Scale. SendGrid menjual pengesahan sebagai produk berasingan, walaupun Pro termasuk 2,500 pengesahan percuma sebulan dan Premier termasuk 5,000.
Yang mana satu lebih murah pada volum tinggi, seperti 1 juta e-mel sebulan?
Tiada vendor menerbitkan kadar linear yang bersih sejauh itu. Peringkat Scale Mailgun ditambah kadar lebihan yang diterbitkannya bersamaan kira-kira $1,080/bulan pada 1 juta e-mel, dikira daripada lebihan $1.10 setiap 1,000 yang dinyatakannya sendiri. Peringkat Pro SendGrid meliputi sehingga 2.5 juta e-mel dalam satu jalur bermula pada $89.95/bulan, tetapi SendGrid tidak menerbitkan di mana dalam jalur itu 1 juta terletak, jadi dapatkan sebut harga langsung sebelum menganggap mana-mana anggaran ialah angka akhir anda.
Bolehkah saya berhijrah antara SendGrid dan Mailgun tanpa banyak kerja kejuruteraan?
Jangkakan kerja sebenar, bukan penukaran konfigurasi. Anda perlu mengemas kini rekod DNS untuk pengesahan domain, memanaskan semula mana-mana IP khusus baharu selama 2-4 minggu, dan menulis semula pengendali webhook anda kerana kedua-dua vendor menggunakan format muatan peristiwa yang berbeza. Perubahan geganti SMTP biasanya lebih ringan, selalunya hanya penukaran nama hos dan bukti kelayakan, jika kod anda tidak menggunakan sambungan khusus vendor.
Apa yang Perlu Dilakukan Seterusnya
- Ambil volum penghantaran bulanan sebenar anda, bukan tekaan terbaik anda. Semak papan pemuka pelayan mel atau ESP semasa anda untuk volum dihantar tiga bulan lalu. Angka itu, bukan senarai semak ciri, yang menentukan jalur harga mana yang sebenarnya anda bandingkan.
- Semak sama ada PHI menyentuh mana-mana e-mel yang dihantar produk anda. Jika ya, keputusan ini hampir dibuat untuk anda: Mailgun mempunyai laluan BAA HIPAA yang diterbitkan, SendGrid tidak menandatangani satu pun.
- Tentukan sama ada anda memerlukan pengesahan dan templat digabungkan atau selesa membelinya secara berasingan. Jika gabungan penting kepada proses belanjawan anda, peringkat Foundation dan Scale Mailgun sudah termasuk kedua-duanya. Jika anda selesa meletakkan harga pada keduanya sebagai tambahan, struktur SendGrid bukan penghalang.
- Uji kedua-duanya pada peringkat percuma mereka sebelum membuat komitmen. Pelan percuma Mailgun tiada tarikh akhir; percubaan 60 hari SendGrid ada. Jalankan ujian integrasi sebenar, bukan sekadar penghantaran hello-world, supaya anda melihat peristiwa webhook, penghalaan masuk dan tingkah laku pengesahan sebelum anda terkunci dalam pelan berbayar.
- Jika anda menilai campuran saluran yang lebih luas, bukan sekadar e-mel, lihat ringkasan perisian pemasaran SMS terbaik 2026 kami dan panduan Alternatif SendGrid Terbaik kami jika tiada platform dalam perbandingan ini sesuai setelah anda menjalankan angka sebenar anda.
Sumber Berkaitan:

Principal Product Marketing Strategist
On this page
- TL;DR
- Fakta Utama
- Untuk Siapa Setiap Platform Dibina
- Peringkat Percuma dan Harga Permulaan: Fakta yang Paling Kerap Disalah Faham oleh Kebanyakan Perbandingan
- Harga pada Volum Penghantaran Sebenar: 10 Ribu, 50 Ribu, 100 Ribu dan 1 Juta E-mel Sebulan
- Peralatan Kebolehhantaran dan Reputasi
- Simpanan Log dan Analitik
- Liputan API, SMTP dan SDK
- Penghalaan E-mel Masuk
- Pengesahan E-mel
- Templat dan Ciri Pemasaran
- Pematuhan dan Kediaman Data Serantau
- Peringkat Sokongan
- Berhijrah antara SendGrid dan Mailgun
- Bila SendGrid Merupakan Pilihan Tepat
- Bila Mailgun Merupakan Pilihan Tepat
- Rangka Kerja Keputusan
- Apa yang Perlu Dilakukan Seterusnya