Vitally vs Gainsight vs ChurnZero: Platform Kejayaan Pelanggan Mana yang Sesuai untuk Pasukan Anda pada 2026?

Turn this article into takeaways for your work.
Each assistant summarizes the article only for you and suggests best practices for your work.
Jika Vitally, Gainsight dan ChurnZero ialah tiga nama dalam senarai pendek anda, anda ialah VP atau Head of Customer Success, pemimpin CS Ops, atau COO di syarikat B2B SaaS yang berukuran antara 20 hingga 500 orang, dan anda sudah menyelesaikan bahagian yang sukar: pasukan memerlukan platform yang sebenar, bukan medan CRM bernama "Health" dan hamparan kongsi. Apa yang tinggal lebih sukar, kerana ketiga-tiga ini bukan variasi produk yang sama. Gainsight ialah pemegang jawatan enterprise yang membina kategori ini dan masih menetapkan perbendaharaan katanya. ChurnZero ialah pencabar pasaran pertengahan yang dibina supaya pasukan ramping dapat menjalankan pendekatan sebenar dalam masa satu suku tahun. Vitally ialah yang paling baharu daripada ketiganya, dibina untuk pasukan yang diterajui produk yang mahu kejayaan pelanggan terasa seperti alat data moden yang mereka bentuk sendiri, bukan suite enterprise yang dikonfigurasikan oleh orang lain untuk mereka.
Inilah yang tiada satu pun daripada ketiganya akan dahulukan pada panggilan demo. Skor kesihatan bukan ciri yang anda beli, ia hasil data yang mesti anda suapkan kepada platform secara berterusan: telemetri penggunaan, sejarah sokongan dan data pengebilan, dikaitkan dengan akaun yang betul dan dikekalkan terkini. Langkau kerja itu dan mana-mana daripada ketiga-tiga ini akan dengan selamba menghasilkan titik berwarna yang tidak bermakna apa-apa. Kebanyakan pasukan membajetkan beberapa minggu untuknya. Lazimnya ia mengambil masa berbulan-bulan, dan platform yang anda pilih mengubah siapa yang melakukan kerja itu dan seberapa banyak yang bertahan selepas suku tahun pertama. Itulah keputusan yang tertanam di bawah perbandingan ciri, dan di situlah panduan ini bermula.
Fakta Utama
- Purata enterprise menjalankan 897 aplikasi dan hanya 29% bersepadu antara satu sama lain, jurang kesambungan yang menentukan sama ada skor kesihatan mencerminkan realiti atau sekadar tekaan, menurut MuleSoft's 2025 Connectivity Benchmark Report.
- Median net revenue retention merentasi B2B SaaS awam berada pada 122%, desil teratas melebihi 155%, berdasarkan 913 pendedahan yang disahkan daripada 105 syarikat dalam pemfailan SEC, menurut Cust's 2026 State of Customer Success.
- Syarikat swasta lebih rendah: bagi B2B SaaS pada nilai kontrak purata $25,000 hingga $50,000, median NRR ialah 102%, kuartil teratas 111%, menurut SaaS Capital.
- Peningkatan pengekalan sebanyak 5% menaikkan keuntungan 25% hingga 95%, dan pelanggan baharu berharga lima hingga 25 kali ganda lebih tinggi daripada mengekalkan pelanggan sedia ada, kajian Bain yang dipetik oleh Harvard Business Review.
- Tiada satu pun daripada ketiga-tiga ini menerbitkan harga. Median tawaran tahunan yang dilaporkan Vendr: $34,520 bagi Vitally (78 pembelian), $44,681 bagi ChurnZero (100 pembelian), $49,879 bagi Gainsight (367 pembelian). Jalur perancangan, bukan sebut harga.
- Sistem yang berpecah-pecah, bukan data yang berselerak, ialah halangan sebenar kepada hasil CS berasaskan AI yang boleh dipercayai pada 2026, menurut TSIA's State of Customer Success 2026.
TL;DR
| Gainsight | ChurnZero | Vitally | |
|---|---|---|---|
| Pelanggan ideal | 200+ pekerja, CS berbilang produk atau berbilang wilayah | 50 hingga 500 pekerja, platform CS sebenar yang pertama atau kedua | Pasukan yang diterajui produk atau hibrid, 30 hingga 500 pekerja |
| Kekuatan teras | Kebolehkonfigurasian terdalam ditambah suite produk sampingan | Lalai yang berpendirian, aktif pantas, ramalan pembaharuan terbina dalam | Model data objek dan sifat, persediaan layan diri terpantas |
| Model data | Objek tersuai, paling mendalam tetapi paling berat untuk dikonfigurasikan | Penggunaan, penglibatan dan sokongan digabungkan ke dalam ChurnScore | Segala-galanya ialah objek dengan sifat yang anda takrifkan |
| Model harga | Sebut harga sahaja, dua bentuk edisi diterbitkan | Sebut harga sahaja, tiada halaman harga yang boleh diakses secara awam | Sebut harga sahaja, tiga pelan mengikut pendekatan CS |
| Median kontrak tahunan Vendr (dilaporkan) | $49,879 | $44,681 | $34,520 |
| Siapa yang memiliki pelaksanaan | CS Ops atau rakan kongsi, secara efektif diperlukan | Pemilik data bernama, tiada pentadbir khusus diperlukan | Pemimpin CS Ops, sering tanpa rakan kongsi |
| Titik terlemah | Beban pentadbiran dan saiz kontrak untuk pasukan ramping | Kefleksibelan pelaporan dan model data mencapai had lebih awal | Kedalaman tadbir urus enterprise yang lebih rendah, bergantung kuat pada data penggunaan |
| Paling sesuai untuk | Mentadbir satu pendekatan CS merentasi produk dan wilayah | Menjadi proaktif tentang kesihatan dan pembaharuan suku tahun ini | Liputan tech-touch dan hibrid bagi ekor panjang |
Untuk Siapa Setiap Platform Sebenarnya Dibina
Gainsight membina kategori ini dan masih menetapkan perbendaharaan katanya: Customer 360, scorecard, Cockpit, CTA, automasi perjalanan, ditambah keluarga produk sampingan yang semakin meluas (Skilljar untuk pendidikan, Product Experience untuk analitik dalam aplikasi, Customer Communities, dan Insight Agent, lapisan AI yang dahulunya dijual berasingan sebagai Staircase AI). Harganya berjalan pada dua bentuk edisi yang diterbitkan dan bukannya senarai harga: Essentials (10 pengguna penuh, 100 akaun pelanggan bagi setiap pengguna) dan Enterprise (20 pengguna penuh, 200 bagi setiap pengguna), kedua-duanya disahkan pada halaman harga Gainsight sendiri termasuk lesen penonton tanpa had, supaya seluruh syarikat dapat membaca kesihatan akaun tanpa caj setiap lesen. Apa yang ditinggalkan Essentials ialah butiran yang paling terlepas pandang oleh pembeli, diliputi di bawah.
ChurnZero ialah yang pertama disenaraikan pendek oleh kebanyakan pasukan B2B SaaS seramai 50 hingga 500 orang, dan sebabnya ialah reka bentuk yang berpendirian: skor kesihatan, playbook dan Renewal and Forecast Hub tiba berfungsi pada hari pertama dan bukannya menyerahkan kanvas kosong kepada anda. Barisan Agentic Essentials-nya merangkumi 11 atau lebih ejen bernama merentasi pengayaan data, pengesanan isyarat dan merangka aliran kerja, dan pada 12 Ogos 2026 ia menambah Retrospective, ejen yang menyemak akaun secara automatik sebaik sahaja ia ditandakan sebagai churned. Sahkan harga ChurnZero semasa dengan vendor.
Vitally dibina oleh orang yang menganggap platform CS terlalu tegar, dan ia ternyata pada bentuk produknya: segala-galanya ialah objek dengan sifat yang anda takrifkan, penunjuk bergulung menjadi skor kesihatan yang boleh anda periksa baris demi baris, dan Docs, Projects dan Success Plans menggantikan timbunan alat sampingan. Halaman harga-nya sendiri mengesahkan tiga pelan yang dipetakan kepada pendekatan CS dan bukannya bilangan kakitangan: Tech-Touch (satu-kepada-ramai dan diterajui produk), Hybrid-Touch (model campuran) dan High-Touch (satu-kepada-satu). Automasi tanpa had, lesen pemerhati, SSO, pustaka integrasi penuh dan docs tanpa had disertakan pada ketiga-tiganya. Lesen penuh tanpa had adalah milik High-Touch secara khusus, wajar disahkan sebelum anda menganggap ia terpakai pada sebut harga anda.
Untuk perbandingan dua hala yang lebih mendalam antara dua nama pertama, lihat Gainsight vs ChurnZero. Tugas panduan ini ialah keputusan tiga hala, termasuk di mana Vitally mengubah pengiraan.
| Gainsight | ChurnZero | Vitally | |
|---|---|---|---|
| Saiz syarikat yang paling sesuai | 200+ pekerja, atau pasaran pertengahan yang kompleks | 50 hingga 500 pekerja | 30 hingga 500 pekerja, diterajui produk atau hibrid |
| Saiz pasukan CS | 20 hingga 200+ CSM merentasi segmen | 3 hingga 30 CSM, lazimnya satu pasukan | Fungsi CS Ops kecil, mana-mana bilangan CSM |
| Kematangan yang dianggap perlu | Segmentasi, playbook yang didokumenkan, pemilik platform | Pendekatan wujud secara tidak formal dan perlu disistemkan | Seseorang memiliki CS ops, walaupun sambilan |
| Kes penggunaan utama | Menyeragamkan dan mentadbir CS merentasi produk dan wilayah | Menjadi proaktif tentang kesihatan, penerimaan dan pembaharuan dengan pantas | Memodelkan data akaun anda sendiri dan mengautomasikan di sekelilingnya |
| Produk sampingan | Skilljar, Product Experience, Customer Communities, Insight Agent | Tiada yang dimiliki; berintegrasi dengan alat sokongan dan CRM sedia ada | Tiada yang dimiliki; Docs, Projects dan Success Plans menggantikan alat sampingan |
| Warisan CRM | Asli Salesforce secara mendalam | Selesa dalam HubSpot atau Salesforce | Tidak bergantung pada CRM, mengutamakan API dan pustaka integrasi |
Masalah Penyambungan Data: Apa yang Perlu Disambungkan Sebelum Mana-mana Skor Bermakna
Setiap platform dalam senarai ini mempersembahkan demo dengan cantik, kerana setiap demo berjalan pada data sampel yang bersih. Pelancaran anda berjalan pada apa sahaja yang sebenarnya dieksport oleh sistem produk, sokongan dan pengebilan anda, dan jurang itulah tempat pembelian platform CS senyap-senyap menjadi salah. Penanda aras MuleSoft meletakkan angka padanya: purata enterprise menjalankan 897 aplikasi dan hanya 29% daripadanya berhubung antara satu sama lain. Platform kejayaan pelanggan berada di hilir kekusutan itu. Ia tidak membetulkannya.

Tiga sumber data mesti mendarat dalam platform, dikaitkan dengan akaun yang betul, sebelum skor kesihatan menjadi lebih daripada tekaan yang diberi warna: telemetri penggunaan produk (log masuk, penerimaan ciri, aktiviti lesen), sejarah sokongan (jumlah tiket, sentimen, eskalasi) dan data pengebilan atau kontrak (ARR, tarikh pembaharuan, status pembayaran). Terlepas satu dan skor itu buta pada dimensi tersebut bagi setiap akaun yang disentuhnya. Penilaian TSIA 2026 tentang kategori ini membuat hujah yang lebih tajam: halangannya biasanya bukan data yang kotor, tetapi data yang tepat namun terperangkap dalam sistem yang tiada siapa sambungkan. Membetulkannya ialah projek integrasi, bukan tugas pembersihan data, dan ia milik sesiapa yang memiliki analitik produk dan susunan pengebilan anda sama seperti ia milik CS.
Di sinilah ketiga-tiga platform benar-benar berbeza, dan bukan hanya dalam seberapa pantas setiap satu membenarkan anda membina scorecard.
| Input data | Gainsight | ChurnZero | Vitally |
|---|---|---|---|
| Telemetri penggunaan produk | Satu isyarat antara beberapa dalam scorecard | Satu isyarat antara beberapa dalam ChurnScore | Isyarat utama; sifat dan penunjuk mengutamakan penggunaan |
| Sejarah tiket sokongan | Diambil masuk melalui Insight Agent ditambah integrasi | Diambil masuk melalui Engagement AI dan integrasi sokongan asli | Diambil masuk melalui AI Summaries, dipetik kembali kepada tiket sumber |
| Data pengebilan dan kontrak | Penyegerakan CRM dan kewangan, dikonfigurasikan semasa pelaksanaan | Penyegerakan CRM menyuap Renewal and Forecast Hub secara langsung | Integrasi CRM dan pengebilan menyuap sifat yang anda takrifkan |
| Jika suapan nipis | Skor masih menghasilkan angka, ditala pada isyarat separa | Amaran masih dicetuskan, tetapi pada akaun yang salah atau terlalu lewat | Jurang khusus: akaun dengan data penggunaan yang lemah dinilai secara buta |
Gainsight dan ChurnZero kedua-duanya boleh menghasilkan skor yang boleh digunakan, walaupun tidak sempurna, dengan menggabungkan penggunaan dengan tiket sokongan dan medan CRM, jadi pasukan dengan telemetri produk yang nipis masih mendapat sesuatu. Model Vitally lebih bergantung pada penggunaan secara khusus, kerana sifat dan penunjuk bergulung daripada peristiwa produk, dan AI Summaries hanya setajam nota, transkrip dan tiket yang dipetiknya. Itu pertukaran, bukan kecacatan: kelajuan layan diri Vitally meletakkan kerja instrumentasi di hadapan dan bukannya menyembunyikannya di sebalik perikatan perkhidmatan. Tentukan penjejakan peristiwa sebelum percubaan, dan padankan platform mana-mana yang anda pilih dengan model pemarkahan kesihatan pelanggan yang sebenar dan bukannya apa-apa medan yang kebetulan disegerakkan pada hari pertama.
Pengajaran pembajetan yang jujur, diulang oleh pemimpin CS Ops yang telah melakukannya lebih daripada sekali: platform beroperasi dalam beberapa minggu, tetapi skor kesihatan yang tiada siapa pertikaikan dalam QBR mengambil dua atau tiga bulan lagi, sementara jurutera menambah ID pelanggan yang hilang pada peristiwa produk, seseorang mengautomasikan eksport pengebilan yang dahulunya tugas manual, dan integrasi alat sokongan yang dirancang sebagai hari kedua tergelincir ke minggu kedua belas. Bajetkan kerja data sebagai projek tersendiri, dengan pemilik tersendiri, sebelum anda menandatangani. Bagaimana susunan teknologi kejayaan pelanggan anda sejajar dengan data penggunaan produk anda ialah perbualan yang patut diadakan dahulu.
Pemarkahan Kesihatan, Peramalan dan Kedalaman Automasi
Pada tahap "adakah ia mempunyai skor kesihatan," ketiga-tiga ini kelihatan serupa. Ketiga-tiganya mengambil masuk data penggunaan, sokongan dan CRM, memberinya pemberat, dan memaparkan angka berwarna. Perbezaan sebenar muncul di tiga tempat: seberapa banyak yang boleh anda periksa di sebalik angka itu, sama ada platform bertindak ke atas apa yang ditemuinya atau sekadar memberitahu manusia, dan sama ada peramalan pembaharuan ialah peningkatan berbayar atau sesuatu yang sudah anda miliki.

Scorecard Gainsight menyokong segmen terbanyak pada satu model data: portfolio enterprise yang dinilai berdasarkan penglibatan penaja dan penerimaan berbilang produk boleh berjalan bersebelahan portfolio SMB yang dinilai hampir sepenuhnya berdasarkan penggunaan, tanpa memecahkan persediaan. Ejen Horizon AI-nya melangkah lebih jauh daripada skor, mengemas kini rekod dan menjalankan langkah playbook pembaharuan secara langsung dan bukannya hanya menandakannya. Kelemahannya terletak pada garis edisi: peramalan pembaharuan dan pengembangan, pemetaan organisasi dan penjejakan penaja hanya untuk Enterprise, tidak disertakan dalam Essentials, jadi bajetkan perkara itu sebelum membandingkan sebut harga Essentials dengan platform yang peramalannya disertakan secara standard.
ChurnScore ChurnZero dikemas kini secara masa nyata, dan ejen isyarat bernamanya (Harbinger untuk risiko, Beacon untuk pengembangan) menunjuk kepada interaksi khusus yang menggerakkan skor, jawapan sebenar kepada "mengapa akaun ini bertukar kuning." Renewal and Forecast Hub-nya ialah permukaan teras pada setiap peringkat, bukan pembukaan kunci peringkat. Retrospective, ejennya yang terbaharu, menyemak akaun secara automatik sebaik sahaja ia ditandakan sebagai churned, menutup gelung tentang sama ada isyarat yang sepatutnya menangkapnya benar-benar dicetuskan.
Vitally ialah yang paling boleh dijelaskan daripada ketiganya secara reka bentuk: AI Summaries memetik nota, transkrip atau tiket tepat di sebalik isyarat yang ditandakan, jadi CSM tidak perlu mempercayai angka yang tidak dapat diuraikan. Ia juga yang paling jujur tentang had sendiri, menggambarkan dirinya sebagai copilot dan bukannya ejen yang sepenuhnya autonomi, jadi AI Actions merangka susulan atau nota dan manusia masih menghantarnya. Bagi pasukan yang mahukan automasi tanpa tertanya-tanya apa yang dilakukan perisian semalaman, itu ciri, bukan jurang. Jika sudut ejen AI secara khusus yang anda nilai, ejen AI terbaik untuk kejayaan pelanggan meliputi ketiga-tiganya terhadap tugasan yang lebih sempit itu, ditambah lapan lagi.
| Keupayaan | Gainsight | ChurnZero | Vitally |
|---|---|---|---|
| Pendekatan pemarkahan kesihatan | Scorecard berpemberat yang boleh dikonfigurasikan, berbilang segmen | ChurnScore masa nyata dengan ejen isyarat bernama | Model objek dan sifat, penunjuk bergulung menjadi skor |
| Bolehkah CSM menjejak skor | Ya untuk scorecard; lapisan naratif AI menambah tafsiran | Kebanyakannya; setiap ejen isyarat menunjuk kepada pencetusnya | Ya, dipaut secara eksplisit melalui petikan kepada nota dan tiket sumber |
| Peramalan pembaharuan dan pengembangan | Edisi Enterprise sahaja, tidak dalam Essentials | Permukaan teras (Renewal and Forecast Hub) pada setiap peringkat | Disertakan, kedalaman berskala mengikut pelan dan model sentuhan |
| Automasi pada risiko | Melaksanakan: mengemas kini rekod, menjalankan langkah playbook | Bercampur: ejen isyarat menandakan, ejen aliran kerja merangka untuk manusia | Merangka untuk semakan; meletakkan diri sebagai copilot, bukan autonomi |
| Tambahan AI terbaharu | Insight Agent, dilipat ke dalam platform teras | Retrospective, ejen analisis pasca-churn (12 Ogos 2026) | AI Summaries dengan petikan sumber pada setiap isyarat yang ditandakan |
Keputusan Mengikut Matlamat Perniagaan
| Jika matlamat anda ialah... | Pilih | Sebab |
|---|---|---|
| Mentadbir satu pendekatan CS secara konsisten merentasi beberapa produk atau wilayah | Gainsight | Beberapa scorecard dan set playbook berjalan pada satu model data tanpa dipecahkan |
| Ramalan pembaharuan yang boleh dipertahankan dalam kotak, bukan peningkatan peringkat | ChurnZero | Renewal and Forecast Hub ialah permukaan teras pada setiap peringkat |
| Membuktikan NRR kepada lembaga pengarah tahun ini tanpa mengambil pentadbir platform | ChurnZero atau Vitally | Kedua-duanya mencapai pendekatan yang berfungsi tanpa fungsi CS Ops khusus; Gainsight menganggapnya wujud |
| Meliputi beribu-ribu akaun tech-touch dengan segelintir CSM | Vitally | Pelan Tech-Touch dan automasi tanpa had pada setiap peringkat dibina untuk ekor panjang |
| Bukti tadbir urus untuk juruaudit, pemerolehnya atau semakan keselamatan enterprise | Gainsight | Set pensijilan terbitan terluas ditambah pengawalan kelulusan yang boleh dikonfigurasikan |
| Membiarkan CS Ops memiliki konfigurasi tanpa perikatan perkhidmatan | Vitally | Model objek dan sifat dibina untuk pemimpin CS Ops mengkonfigurasikan secara terus |
| Berskala daripada 20 kepada 200 akaun bagi setiap CSM tanpa menukar platform | Vitally, kemudian ChurnZero pada skala sebenar | Model Vitally melentur lebih jauh sebelum patah; ChurnZero menambah jentera pembaharuan lebih awal |
| Satu vendor meliputi CS, pendidikan pelanggan dan komuniti | Gainsight | Skilljar dan Customer Communities berada dalam kontrak yang sama |
Kesesuaian Pasukan dan Peranan
| Pasukan | Gainsight | ChurnZero | Vitally |
|---|---|---|---|
| CSM (pengguna harian) | Berkuasa sebaik dikonfigurasikan, antara muka lebih berat | Kukuh; aliran kerja harian ialah pusat reka bentuk | Pantas dan seperti hamparan; cukup mudah sehingga CSM mengekalkannya terkini |
| CS Ops / pentadbir | Cemerlang; peranan itu dianggap wujud | Baik; berguna tetapi tidak wajib | Cemerlang; dibina untuk pemimpin CS Ops mengendalikannya bersendirian |
| Pembaharuan dan AM | Peramalan pada edisi Enterprise | Renewal and Forecast Hub ialah permukaan teras | Disertakan, berskala mengikut pelan |
| Pengurusan produk | Kukuh melalui Product Experience, lesen berasingan | Penggunaan mengalir masuk; kedalaman analitik lebih sempit | Kukuh pada sifat penerimaan; tiada suite analitik khusus |
| Sokongan / perkhidmatan | Skilljar dan Communities meluas ke pendidikan | Integrasi help desk; tiada produk pendidikan yang dimiliki | Docs dan Projects meliputi pengetahuan akaun, bukan pendidikan yang berhadapan pelanggan |
| Kewangan / FP&A | Pelaporan NRR peringkat portfolio | Data ramalan tersedia, kurang pemotongan | Dibina sekitar apa-apa sifat kewangan yang anda takrifkan |
| Eksekutif | Dashboard mendalam, sedia untuk lembaga pengarah, lesen penonton tanpa had | Dashboard bersih, kurang boleh dikonfigurasikan | Lesen pemerhati tanpa had pada setiap pelan |
Ketelusan Harga: Apa yang Sebenarnya Diterbitkan Setiap Vendor
| Vendor | Menerbitkan harga? | Apa yang sebenarnya diberikan halaman itu |
|---|---|---|
| Gainsight | Tidak | Dua bentuk edisi (Essentials, Enterprise) dengan peruntukan pengguna dan pelanggan bagi setiap pengguna; kedua-duanya menghala ke "Request Pricing" |
| ChurnZero | Tidak | Sahkan harga semasa dengan ChurnZero |
| Vitally | Tidak | Tiga nama pelan (Tech-Touch, Hybrid-Touch, High-Touch) dengan senarai kemasukan ciri penuh bagi setiap pelan; setiap pelan menghala ke "Request Pricing" |
Harga pada Saiz Pasukan Sebenar
Setiap angka di bawah ialah data kontrak pihak ketiga yang dilaporkan daripada Vendr, bukan senarai harga yang disahkan vendor, diambil daripada penyenaraian pasaran Vendr sendiri untuk Gainsight, ChurnZero dan Vitally. Anggaplah julat itu sebagai jalur perancangan, bukan sebut harga, dan ambil perhatian amaran Vendr sendiri bahawa diskaun rundingan dan berbilang tahun lazimnya 15% hingga 30% daripada permintaan awal.
| Saiz portfolio | Gainsight (dilaporkan) | ChurnZero (dilaporkan) | Vitally (dilaporkan) |
|---|---|---|---|
| Baru bermula (kira-kira 100 hingga 500 akaun) | Bentuk Essentials: 10 pengguna penuh, kira-kira 1,000 akaun disertakan; tawaran terendah yang direkodkan Vendr ialah $14,083/tahun | $15,000 hingga $50,000/tahun | $18,000 hingga $24,000/tahun (Starter, kira-kira 100 hingga 200 akaun) |
| Pasaran pertengahan (kira-kira 500 hingga 2,000 akaun) | $60,000 hingga $120,000/tahun (CS Cloud) | $40,000 hingga $100,000/tahun | $36,000 hingga $60,000+/tahun (Growth, kira-kira 200 hingga 1,000+ akaun) |
| Enterprise (2,000+ akaun) | $200,000+/tahun untuk suite penuh; tawaran tertinggi yang direkodkan Vendr ialah $188,879/tahun | $100,000+/tahun | Tersuai (peringkat Enterprise, 2,000+ akaun) |
| Median kontrak tahunan Vendr | $49,879 (367 pembelian dijejaki) | $44,681 (100 pembelian dijejaki) | $34,520 (78 pembelian dijejaki) |
| Apa yang sebenarnya menggerakkan angka itu | Lesen pengguna penuh dan peruntukan pelanggan bagi setiap pengguna | Jumlah akaun pelanggan terutamanya; lesen CSM dibilkan secara berasingan | Pelan dan model sentuhan; lesen penuh di luar set yang disertakan |
Baca baris jumlah akaun dengan teliti, kerana ia melakukan lebih banyak kerja daripada angka dolar. Ketiga-tiga vendor menetapkan harga berdasarkan bilangan akaun pelanggan sama seperti, atau lebih daripada, lesen pengamal, itulah sebabnya pasukan ramping dengan portfolio besar boleh membayar lebih daripada pasukan lebih besar dengan portfolio yang kecil. Sahkan bilangan akaun sebenar anda, termasuk logo yang tidak aktif, sebelum mana-mana daripada ketiganya memberikan anda angka.
Pelaksanaan dan Pengurusan Perubahan
Demo menunjukkan sistem yang dikonfigurasikan sepenuhnya. Ia tidak pernah menunjukkan minggu-minggu yang mengkonfigurasikannya, dan di situlah ketiga-tiga platform paling berbeza dalam praktik dan paling kurang pada panggilan jualan.

Pelaksanaan Gainsight ialah projek yang sebenar: penemuan, reka bentuk model data, konfigurasi scorecard, pembinaan playbook dan kerja integrasi, lazimnya dengan penglibatan rakan kongsi. Mod kegagalan kategori ini yang paling baik didokumenkan juga terletak di sini: perunding mengkonfigurasikan platform, pemilik dalaman berhenti lapan belas bulan kemudian, dan tiada siapa dapat menjelaskan mengapa sesuatu automasi masih dicetuskan.
ChurnZero lebih ringan secara reka bentuk, dan itulah keseluruhan hujah untuk memilihnya. ChurnScore yang berfungsi dan rutin amaran pertama sering aktif dalam pelancaran awal. Itu bukan usaha sifar. Seseorang masih perlu memiliki kualiti data dan mempertahankan faktor skor, dan integrasi memerlukan masa kalendar tidak kira betapa berpendiriannya lalai itu.
Vitally ialah yang paling pantas dikonfigurasikan daripada ketiganya, bertujuan untuk dikendalikan oleh pemimpin CS Ops secara terus dan bukannya pentadbir platform atau rakan kongsi. Automasi yang berfungsi secara realistik ialah kerja satu petang sebaik data asas disambungkan, dan itulah syarat sebenar: kelajuan Vitally ialah kelajuan konfigurasi, bukan kelajuan kesediaan data, dan kerja penyambungan yang diliputi di atas masih berjalan pada garis masa yang lebih kurang sama seperti dua yang lain.
| Faktor Pelaksanaan | Gainsight | ChurnZero | Vitally |
|---|---|---|---|
| Skop lazim | Penemuan, model data, scorecard, playbook, integrasi | Integrasi, persediaan ChurnScore, segmen, Journeys pertama | Persediaan objek dan sifat, integrasi, automasi pertama |
| Pemilik dalaman yang diperlukan | Secara efektif ya, CS Ops atau pentadbir | Berguna, tidak sepenuhnya wajib | Pemimpin CS Ops, secara reka bentuk |
| Rakan kongsi atau perkhidmatan profesional | Lazim | Kurang lazim | Tidak lazim; dibina untuk konfigurasi layan diri |
| Masa ke skor kesihatan berguna yang pertama | Beberapa minggu, selepas penalaan | Sering dalam pelancaran awal | Beberapa hari hingga beberapa minggu, sebaik data disambungkan |
| Masa ke pendekatan yang dikonfigurasikan sepenuhnya | Satu suku tahun atau lebih | Beberapa minggu hingga satu suku tahun | Beberapa minggu, dihadkan oleh kesediaan data lebih daripada platform |
| Siapa yang memiliki kerja integrasi | CS Ops atau IT, kadangkala rakan kongsi berbayar | Pemilik data bernama di pihak CS atau RevOps | Biasanya CS Ops secara terus, menggunakan pustaka integrasi asli |
| Risiko jika pemilik berhenti | Tinggi; konfigurasi yang tidak didokumenkan menjadi hutang | Lebih rendah; kurang yang boleh hilang | Sederhana; konfigurasi mudah tetapi masih memerlukan pemilik |
Risiko dan Tadbir Urus
Setiap kontrak SaaS sebut harga sahaja dalam kategori ini akhirnya bertukar menjadi perbualan tadbir urus, dan ketiga-tiga platform menjawabnya secara berbeza.

Dari segi pensijilan, Gainsight menerbitkan set terluas: SOC 2 Type II, ISO 27001, pematuhan HIPAA dan penyertaan Data Privacy Framework, disahkan pada halaman keselamatan Gainsight sendiri. Insight Agent-nya (dahulunya dijual berasingan sebagai Staircase AI) membawa pensijilan ISO 27001 dan ISO 42001 tersendiri, menurut halaman produk Gainsight, wajar diketahui jika anda turut membeli lapisan AI itu.
ChurnZero sepadan dengan kebanyakan senarai itu. Ia telah melengkapkan audit SOC 2 Type 2, memperoleh pensijilan ISO 27001 pada April 2024, dan mengekalkan pematuhan HIPAA dan GDPR, didokumenkan pada pusat kepercayaan-nya sendiri dan disahkan dalam pengumuman ISO 27001-nya.
Vitally ialah jurang yang jujur dalam perbandingan ini. Halaman keselamatan-nya sendiri mengesahkan pematuhan SOC 2 Type 2, sokongan GDPR sebagai pemproses dan pengawal, penyulitan semasa disimpan (AES-256) dan semasa penghantaran (TLS), dan pengehosan AWS di AS dan EU, tetapi tiada dakwaan ISO 27001 atau HIPAA di mana-mana pada halaman itu. Bagi kebanyakan syarikat SaaS seramai 30 hingga 500 orang itu tidak mendiskualifikasikan. Bagi pembeli yang menjual kepada penjagaan kesihatan atau akaun enterprise yang dikawal selia, ia soalan langsung untuk ditanya sebelum percubaan, bukan selepas kontrak.
Lapisan AI menimbulkan soalan tadbir urusnya sendiri, wajar ditanya tidak kira platform mana yang menang. Hanya 16% daripada apa yang syarikat panggil "ejen AI" dalam pengeluaran benar-benar merancang, memerhati dan menyesuaikan diri secara sendiri, menurut Menlo Ventures, dan hanya 21% syarikat mempunyai model tadbir urus matang untuk ejen autonomi sama sekali, menurut Deloitte. Tanya setiap vendor soalan yang sentiasa dikembalikan oleh perbandingan ini: bolehkah CSM melihat, dalam bahasa mudah, isyarat mana yang menggerakkan skor, atau hanya angka dan janji bahawa ejen telah menguruskannya.
| Pensijilan atau standard | Gainsight | ChurnZero | Vitally |
|---|---|---|---|
| SOC 2 Type II | Ya | Ya | Ya |
| ISO 27001 | Ya | Ya, sejak April 2024 | Tidak diterbitkan |
| HIPAA | Ya | Ya | Tidak diterbitkan |
| GDPR | Ya | Ya | Ya, sebagai pemproses dan pengawal |
| Pengehosan data EU | Tidak dinyatakan pada halaman keselamatan awam | Tidak dinyatakan pada halaman keselamatan awam | Ya, AWS eu-north-1 |
| Pensijilan lapisan AI khusus | ISO 27001 dan ISO 42001 untuk Insight Agent secara khusus | Tidak diterbitkan secara berasingan | Tidak berkenaan; tiada produk AI yang disahkan secara berasingan |
Bila Gainsight Ialah Pilihan yang Tepat
Beberapa produk, segmen atau wilayah memerlukan scorecard berbeza pada satu model data. Itulah tepat apa yang dibeli oleh kebolehkonfigurasian Gainsight, tanpa memecahkan seni bina anda.
Anda mempunyai fungsi CS Ops, atau anda membiayainya tahun ini. Dengan pemilik bernama dan kapasiti sebenar, kedalaman itu ialah aset; tanpanya, itulah sebab penerimaan terhenti.
Bukti tadbir urus untuk juruaudit, pemerolehnya atau semakan keselamatan enterprise mesti wujud secara bertulis. Senarai pensijilan Gainsight ditambah pengawalan kelulusan yang boleh dikonfigurasikan menghasilkannya dengan lebih langsung berbanding mana-mana pesaing.
Anda sudah asli Salesforce dengan objek tersuai. Model data Gainsight memanjangkan apa yang sudah anda miliki dan bukannya berada di sebelahnya.
Anda mahu pendidikan pelanggan, komuniti dan AI perbualan di bawah satu kontrak, bukan tiga hubungan vendor berasingan untuk diurus dan diperbaharui.
Bila ChurnZero Ialah Pilihan yang Tepat
Anda pasukan seramai 50 hingga 500 orang yang perlu proaktif tentang pembaharuan suku tahun ini, bukan selepas projek konfigurasi. Masa ke skor yang dipercayai dan rutin amaran yang berfungsi ialah keseluruhan permainan pada saiz ini.
Tiada sesiapa diambil bekerja untuk mentadbir platform sepenuh masa. ChurnZero direka untuk VP CS mengendalikannya di antara panggilan pelanggan, bukan untuk pentadbir khusus.
Peramalan pembaharuan dan pengembangan mesti disertakan sejak hari pertama, bukan peningkatan edisi yang ditemui pertengahan rundingan seperti pada Gainsight Essentials.
Anda menjalankan HubSpot dan bukannya Salesforce, atau mahukan platform yang sama selesa dalam kedua-duanya.
Anda mahu bangku ejen bernama yang dipaut kepada bukti yang terluas, 11 dan bertambah, tanpa membina logik automasi anda sendiri dari awal.
Bila Vitally Ialah Pilihan yang Tepat
Pendekatan CS anda tech-touch atau hibrid, dan kebanyakan akaun tidak akan bertemu CSM secara bersemuka. Itulah segmen tepat yang dinamakan oleh pelan Vitally dan yang dibina oleh automasi tanpa hadnya.
Penggunaan produk benar-benar isyarat terkuat anda, dan anda sanggup menginstrumentasikannya dengan betul sebelum membeli. Vitally memberi ganjaran kepada pelaburan itu dengan lebih langsung berbanding mana-mana pesaing.
CS Ops mahu memiliki konfigurasi secara terus, tanpa menjadualkan rakan kongsi atau panggilan perkhidmatan setiap kali scorecard perlu ditukar.
Anda mahu output AI yang boleh anda audit baris demi baris. Ringkasan yang dipaut melalui petikan mengalahkan skor kotak hitam bagi pasukan yang perlu mempertahankan keputusannya dalam QBR.
Anda belum bersedia untuk overhed tadbir urus berskala Gainsight, dan reka bentuk ChurnZero yang mengutamakan pembaharuan bukan masalah anda. Masalah anda ialah liputan, bukan peramalan.
Jika Ketiga-tiganya Tidak Sesuai
| Jika ini situasi anda | Apa yang perlu dilakukan sebaliknya |
|---|---|
| Di bawah kira-kira 100 akaun pelanggan, atau kurang daripada 3 CSM | Jejaki kesihatan dalam CRM anda dan semak semula dalam dua suku tahun; lihat pilihan yang lebih ringan dalam perisian kejayaan pelanggan terbaik untuk 2026 |
| Churn anda sebenarnya masalah produk atau onboarding | Diagnosis puncanya dengan model ramalan churn sebelum membeli platform untuk mengurusnya |
| Data anda berselerak merentasi produk, sokongan dan pengebilan | Betulkan penyambungan dahulu; ketiga-tiga platform di sini akan mengautomasikan sampah dengan setia |
| Anda mahu pilihan yang lebih ringan dan lebih murah daripada mana-mana ketiga-tiga ini | Alternatif Gainsight terbaik dan alternatif ChurnZero terbaik kedua-duanya meliputi pilihan bajet lebih kecil |
| CRM anda sendiri tidak dapat menyokong mana-mana integrasi ini dengan bersih | Kemaskan asasnya dahulu; lihat susunan yang diselaraskan: CRM, platform CS dan kecerdasan hasil |
Rangka Kerja Keputusan
| Jika ini benar bagi anda | Pilih |
|---|---|
| Anda mempunyai pemilik CS Ops, atau anda membiayainya tahun ini | Gainsight |
| VP CS akan mentadbir platform secara peribadi, di antara panggilan | ChurnZero |
| Kebanyakan akaun anda tech-touch tanpa CSM ditugaskan | Vitally |
| Beberapa produk atau wilayah memerlukan scorecard berbeza pada satu model data | Gainsight |
| Peramalan pembaharuan mesti disertakan dalam kotak, bukan sebagai peningkatan edisi berbayar | ChurnZero |
| Anda mahu mengkonfigurasikan platform sendiri, tanpa rakan kongsi | Vitally |
| Susunan anda ialah Salesforce dengan objek tersuai | Gainsight |
| Susunan anda ialah HubSpot, atau anda mahu kekal tidak bergantung pada CRM | ChurnZero atau Vitally |
| Anda memerlukan senarai pensijilan terbitan yang terluas untuk semakan keselamatan | Gainsight |
| Anda mahu output AI yang dipetik kembali kepada sumbernya, bukan skor kotak hitam | Vitally |
Apa yang Perlu Dilakukan Seterusnya
- Namakan portfolio sebenar anda, bukan pasukan anda. Kira akaun pelanggan aktif ditambah tidak aktif hari ini, dan unjurkan 12 bulan ke hadapan. Ketiga-tiga vendor menetapkan harga berdasarkan ini lebih daripada lesen.
- Audit penyambungan data anda sebelum demo pertama. Sahkan peristiwa produk membawa ID pelanggan, tiket sokongan dipetakan kepada rekod akaun yang sama, dan data pengebilan boleh dieksport mengikut jadual, bukan secara manual. Kerja itulah yang menentukan masa ke nilai sebenar anda, bukan platform yang anda pilih.
- Hantar permintaan bertulis yang sama kepada ketiga-tiga vendor: bilangan CSM tepat ditambah satu pengambilan, bilangan akaun tepat ditambah unjuran 12 bulan, setiap modul sampingan diberi harga sebagai baris berasingan, dan angka tahun pertama yang dimuatkan sepenuhnya termasuk pelaksanaan.
- Namakan pemilik pelaksanaan anda sebelum menandatangani apa-apa. Jika anda tidak dapat menamakan seseorang dan jam yang sebenarnya mereka miliki, jawapan itu memberitahu anda yang mana satu daripada ketiganya untuk dibeli lebih daripada mana-mana perbandingan ciri.
- Jalankan percubaan sebenar terhadap data anda sendiri, bukan akaun sampel vendor. Muatkan sepuluh akaun anda yang paling jelas berisiko dan lihat sama ada skor kesihatan menandakannya secara bebas. Perisian yang tidak dapat menemui semula risiko yang sudah anda ketahui tidak akan menemui risiko yang tidak anda ketahui.
Kad skor penilaian vendor SaaS kami ialah templat yang munasabah untuk permintaan bertulis itu jika anda belum mempunyai milik sendiri.
Soalan Lazim tentang Vitally vs Gainsight vs ChurnZero
Berapakah kos Vitally?
Vitally tidak menerbitkan harga; setiap pelan menghala ke "Request Pricing." Data kontrak yang dilaporkan Vendr meletakkan Starter sekitar $1,500 hingga $2,000 sebulan untuk sehingga 100 hingga 200 akaun, Growth sekitar $3,000 hingga $5,000 atau lebih sebulan untuk 200 hingga 1,000-lebih akaun, dan Enterprise sebagai sebut harga tersuai melebihi 2,000 akaun, dengan median kontrak tahunan $34,520 merentasi 78 pembelian yang dijejaki. Anggaplah ini jalur perancangan, bukan sebut harga.
Berapakah kos Gainsight?
Gainsight menerbitkan dua bentuk edisi, Essentials (10 pengguna penuh, 100 pelanggan bagi setiap pengguna) dan Enterprise (20 pengguna penuh, 200 bagi setiap pengguna), kedua-duanya dengan lesen penonton tanpa had tetapi tanpa angka dolar. Data yang dilaporkan Vendr menunjukkan median tawaran tahunan $49,879 merentasi 367 pembelian yang dijejaki, dengan penggunaan pasaran pertengahan lazimnya antara $60,000 dan $120,000 setahun dan penggunaan enterprise suite penuh melebihi $200,000.
Berapakah kos ChurnZero?
Sahkan harga ChurnZero semasa dengan vendor, kerana artikel ini tidak mempunyai senarai harga vendor untuk dirujuk. Data yang dilaporkan Vendr menunjukkan julat $18,681 hingga $131,560 setahun dengan median $44,681, berdasarkan 100 pembelian yang dijejaki, berskala terutamanya mengikut jumlah akaun pelanggan.
Yang manakah antara ketiganya paling mudah dilaksanakan?
Vitally, bagi pasukan tanpa pentadbir platform khusus, kerana pemimpin CS Ops boleh mengkonfigurasikan objek, sifat dan automasi secara terus. ChurnZero di tempat kedua yang hampir, mencapai ChurnScore yang berfungsi lebih pantas daripada Gainsight tanpa memerlukan fungsi CS Ops yang penuh. Pelaksanaan Gainsight ialah yang paling besar daripada ketiganya dan lazimnya melibatkan rakan kongsi.
Adakah Gainsight termasuk peramalan pembaharuan?
Hanya pada edisi Enterprise. Halaman harga Gainsight sendiri menyenaraikan peramalan pembaharuan dan pengembangan, pemetaan organisasi dan penjejakan penaja sebagai Enterprise sahaja, jadi sebut harga Essentials tidak setanding dengan Renewal and Forecast Hub ChurnZero, permukaan teras pada setiap peringkat, atau peramalan Vitally, yang disertakan dan berskala mengikut pelan.
Adakah benar Vitally termasuk lesen tanpa had?
Hanya sebahagian, dan ia fakta yang paling kerap disalah petik tentang harga Vitally. Lesen pemerhati, automasi, SSO dan pustaka integrasi penuh tanpa had disertakan pada ketiga-tiga pelan, tetapi lesen penuh tanpa had adalah milik pelan High-Touch secara khusus. Pada Tech-Touch dan Hybrid-Touch, lesen penuh dibilkan secara individu, jadi sahkan pelan mana yang sebenarnya disebut harga kepada anda.
Platform mana yang terbaik untuk pasukan yang diterajui produk dengan beribu-ribu akaun dan sedikit CSM?
Vitally, dibina sekitar liputan Tech-Touch untuk gerakan satu-kepada-ramai dan PLG, dengan automasi tanpa had melakukan kerja yang tidak dapat dilakukan CSM secara manual merentasi akaun sebanyak itu. Journeys ChurnZero meliputi bidang yang serupa dengan lalai yang lebih berpendirian, dan lapisan Product Experience Gainsight boleh memanjangkan liputan ke ekor panjang jika anda sudah komited kepada platform yang lebih luas.
Apakah data yang perlu disambungkan sebelum mana-mana daripada ketiga-tiga platform ini benar-benar berfungsi?
Telemetri penggunaan produk dengan ID pelanggan yang boleh dipercayai, sejarah tiket sokongan yang dipetakan kepada rekod akaun yang sama, dan data pengebilan atau kontrak yang boleh dieksport mengikut jadual. Purata enterprise menjalankan 897 aplikasi dengan hanya 29% bersepadu, menurut penanda aras MuleSoft, sebab sebenar skor kesihatan demo kelihatan lebih tajam daripada yang anda dapat selepas pelancaran. Lakukan kerja ini sebelum anda menandatangani, bukan selepas.
Platform mana yang mempunyai postur keselamatan dan pematuhan terkuat?
Gainsight menerbitkan set terluas: SOC 2 Type II, ISO 27001, pematuhan HIPAA dan penyertaan Data Privacy Framework, dengan Insight Agent disahkan secara berasingan kepada ISO 27001 dan ISO 42001. ChurnZero sepadan dengan kebanyakan senarai itu, termasuk ISO 27001 yang diperoleh pada April 2024. Vitally mengesahkan pematuhan SOC 2 Type 2 dan GDPR dengan pengehosan EU, tetapi tiada dakwaan ISO 27001 atau HIPAA, wajar ditanya secara terus jika anda menjual kepada industri yang dikawal selia.

Principal Product Marketing Strategist
On this page
- Fakta Utama
- TL;DR
- Untuk Siapa Setiap Platform Sebenarnya Dibina
- Masalah Penyambungan Data: Apa yang Perlu Disambungkan Sebelum Mana-mana Skor Bermakna
- Pemarkahan Kesihatan, Peramalan dan Kedalaman Automasi
- Keputusan Mengikut Matlamat Perniagaan
- Kesesuaian Pasukan dan Peranan
- Ketelusan Harga: Apa yang Sebenarnya Diterbitkan Setiap Vendor
- Harga pada Saiz Pasukan Sebenar
- Pelaksanaan dan Pengurusan Perubahan
- Risiko dan Tadbir Urus
- Bila Gainsight Ialah Pilihan yang Tepat
- Bila ChurnZero Ialah Pilihan yang Tepat
- Bila Vitally Ialah Pilihan yang Tepat
- Jika Ketiga-tiganya Tidak Sesuai
- Rangka Kerja Keputusan
- Apa yang Perlu Dilakukan Seterusnya